Pasišokinėjimai ant liepto galo

Vakar daugiau kaip 40 000 medikų laukė Seimo sprendimo dėl Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Nuo šio balsavimo daug priklausė, ar bus visuotinis gydytojų ir slaugytojų streikas. Tuo pat metu iš visų pusių skambėjo rekviem mokslui. Universitetų katedros puošėsi kaspinais su užrašu „aukštojo mokslo laidotuvės“.

Ne tik nuojauta, bet ir faktai sako, kad šalyje artėja sisteminiai sprogimai. Tačiau ką visą tą laiką girdėjome iš valdžios?

Kaip atsaką į realias mokslo, universitetų ir medicinos žmonių keliamas problemas girdėjome tik premjero Skvernelio ir kitų valstiečių ministrų atsikalbinėjimus ar net kvailus juokelius. Pavyzdžiui, apie tai, kad kai jie pakels mokslo lygį, tada ir algos bus padidintos.

Kodėl šių sistemų problemos iškilo dabar, kai biudžeto pajamos didėja net puse milijardo eurų? Ko nepadarė valstiečių Vyriausybė? Pagaliau ar valstiečiai čia kalčiausi?

Ilgus metus bendru visų valdžių sutarimu vykdyta aukštojo mokslo dekonstrukcija artėja į pabaigą. Sistema agonijoje. Vien tik ją reanimuoti su kiekviena diena kainuos vis brangiau. O juk po to jai dar reikės įpūsti ir sveikatos.

Pabandykite suvilioti disertaciją užsienyje apgynusį jauną mokslininką pažadu, kad jis už 500 eurų dirbdamas universitete ir darydamas pasaulinio lygio tyrimus po 10-15 metų taps Vilniaus universiteto profesorium, gaunančiu „net“ 900 eurų algos.

Tą patį galima pasakyti apie mediciną. Mokykis iki 32 metų, kad po to uždirbtum mažiau nei padavėjas! Ilgus metus visų seimų ignoruota sveikatos apsaugos reforma ir tuo pat metu visų lygių valdžios atstovų sėkmingi bandymai dėl visų medicininio aptarnavimo bėdų kaltę suversti gydytojams priėjo liepto galą.

Gydytojai ir slaugytojos masiškai emigruoja, o valdžia, įskaitant visus sveikatos ministrus ir net Prezidentę, užuot sprendę problemą, reikalauja, kad gydytojai per dieną už tą pačią mizerišką algą priimtų dar dešimčia kita daugiau pacientų. Valdžia toliau kabinėjasi prie gydytojų. Kurie ir taip, kaip konstatavo prichoterapeutas E. Laurinaitis, jau yra totaliai pervargę.

Suprasti, kad tiek aukštojo mokslo, tiek sveikatos apsaugos sistemos nebeatlaiko perkrovų, kai gydytojas ar profesorius jau uždirba mažiau už padavėjus ir vairuotojus, didelio proto nereikia.

Valstiečiai turėjo metus, kad į 2018 m. biudžeto svarstymą ateitų bent jau su kuklia realių pertvarkų programa. Tačiau ką valstiečiai darė visus tuos metus?

Valstiečių vadas gynė Gretą ir Mileną. Postringavo, kad reikia išsaugoti net tas mokyklas, kurioje mokosi vos vienas vaikas. Šokinėjo į atlapus jį kritikuojantiems žurnalistams. Varė į neviltį nesibaigiančiomis kalbomis apie embrionus ir tautinius kostiumus kiekvienam vaikui. Pūtė miglą apie visus į laimę atvesiančią kovą su vynu ir alumi. Dėl kurio lietuviai pinigus ėmė leisti jau ne tik Lenkijoje, bet ir Latvijoje.

Valstiečių valdžia rado pinigų smarkiai pakelti algas prokurorams, regis, ras ir STT agentams. Tuo pat metu valstiečiai ieškojo būdų, kaip dar numesti pinigų stambiausiems žemvaldžiams. Net nesigėdijo aiškinti, kad ariama žemė šitiems ponams labai nusidėvi, todėl juos reikia atleisti nuo mokesčių. Prancūzui, vokiečiui ir olandui žemė nenusidėvi, o Karbauskiui ir Kaikariui nusidėvi. Tai gal jie dirbti nemoka?

Mokslininkai, profesoriai ir gydytojai nėra minia. Jie neina daužyti Seimo langų. Todėl valstiečiai buvo šventai įsitikinę, kad ant jų sprando galima bus joti ir toliau.

Bet viskam ateina galas. Turėtus laiko likučius S. Skvernelio Vyriausybė paleido vėjais. Todėl Lietuva renkasi į universitetų, mokslo ir sveikatos apsaugos laidotuves. Bet panašu, kad Seimo valstiečiams neužtenka smegenų suvokti net ir to.

Tuo metu, kai gydytojai laukė sveikatos apsaugai lemiamo Seimo balsavimo, paaiškėjo, kad Karbauskio, kuris Lietuvoje sumoka tik 1,61 proc. mokesčių nuo pajamų, verslas Latvijoje įtariamas nusukęs 0,5 mln. eurų mokesčių.

Kaip sako lietuvių liaudies patarlė, sotus alkano nesupranta.  Ir nesupras – kad ir kaip atkakliai per rinkimus liaudis bando įrodyti priešingai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Jonas

Jonas portretas
Kada Karbauskis mokes mokescius?

visada

visada portretas
sakeu kad prie koncervų valdzios buvo gereu
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

  • Priešingybės
    Priešingybės

    „Nepabuvęs kareivėliu, nebus geras artojėlis“, – sako liaudies daina. Lietuvai artojėlių jau nebereikia, o kareivėlių verkiant reikia, kaimynystėje turint Rusiją ir Baltarusiją. ...

    4
  • SSRS: nuo upės iki jūros
    SSRS: nuo upės iki jūros

    Marksizmo ideologija miestui ir pasauliui žadėjo progresyvumą, tačiau Rusijos valdžioje įsitvirtinus Sovnarkomui (Liaudies komisarų sovietui), viskas daugiau ar mažiau liko taip pat, kaip ir carų valdymo laikais. ...

    6
  • Asmeniniai pastebėjimai: refleksija mokslo metams pasibaigus
    Asmeniniai pastebėjimai: refleksija mokslo metams pasibaigus

    Šiuos mokslų metus galima drąsiai vadinti stebuklų metais. Nors šiuolaikinė švietimo sistema siekia ugdyti racionalų pasaulio suvokimą, tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) priimti sprendimai alsuoja H...

    1
  • Kakarinės galia
    Kakarinės galia

    Likus keliems mėnesiams iki rinkimų į Europos Parlamentą (EP), portale „Europos parlamento naujienos“ buvo paskelbta optimistinė žinutė iš Lietuvos. Pasak jos, daugiau nei du trečdaliai Lietuvos gyventojų (68 proc.) balandį teigė,...

    1
  • Tikroji demokratija
    Tikroji demokratija

    Demokratija – ta valstybės valdymo forma, kurią vieni vis keikia, o kiti džiaugiasi, replikuodami pirmiesiems, kad nieko geriau už ją lig šiol nesugalvota, anapus Atlanto nūnai pražydo egzotiškomis spalvomis. ...

    4
  • Regionų atskirtis ryškėja: kaip šią tendenciją pakeisti?
    Regionų atskirtis ryškėja: kaip šią tendenciją pakeisti?

    Rezultatai pirmajame Prezidento rinkimų ture, kai kandidatai, atvirai dėstantys prokremliškas ar populistines žinutes, surinko nemenką dalį gyventojų balsų, nustebino ne vieną. Vis dėlto diskusijose dėl gyventojų pasirinkimo balsuoti už vien...

    4
  • Kandidatai pasityčiojo iš žmonių
    Kandidatai pasityčiojo iš žmonių

    Daugelis dabar aptarinėja rinkimų į Europos Parlamentą rezultatus. Vieni džiaugiasi jais, kiti gal liūdi, treti išvis nusivylė. Tačiau labiausiai rinkėjus ir šįsyk nuvylė mūsų politikai, turbūt jau iš anksto planavę, kaip gr...

    7
  • Paminklas A. M. Brazauskui Kaune?
    Paminklas A. M. Brazauskui Kaune?

    Pradėsiu nuo senos žydų išminties: „Kai karštą saulėtą vasaros dieną mes geriame šaltą vandenį iš šulinio, visada mintyse padėkojame tam, kuris tą šulinį iškasė“. Ir tai praktiška...

    72
  • Kuri bacila pavojingesnė?
    Kuri bacila pavojingesnė?

    Reaguodami į Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatus kai kurie net ir Lietuvoje neįstengia paslėpti lengvos isterijos. Girdi, siaubas, senąjį pasaulį ima krėsti dešinioji karštinė! Tik ar iš tiesų grėsmė slypi ten, kur dažn...

    4
  • Ką ir vėl pasakys Afonia?
    Ką ir vėl pasakys Afonia?

    Štai ir degradavome iki to, kad jau ir egzamino užduotys abiturientams pateikiamos su klaidomis. ...

    9
Daugiau straipsnių