- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzija karo laivą Rusijai galėtų parduoti tik be ginkluotės, Lietuvos prezidentei Daliai Grybauskaitei sakė Prancūzijos valstybės sekretorius Europos Sąjungos reikalams Pierre Lellouche, komentuodamas Baltijos šalių nerimą sukėlusį galimą sandorį.
"Ministras P.Lellouche konstatavo, kad, jeigu tas laivas ir būtų parduodamas, jis būtų parduodamas be ginkluotės", - žurnalistams po prezidentės ir P.Lellouche susitikimo Vilniuje trečiadienį sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.
Anot jo, Lietuvai prezidentei buvo paaiškinta, kad galutinio sprendimo parduoti laivą "Mistral" nėra, o yra "tik politinio lygmens kalbos".
"Prezidentei buvo pateikti aiškinimai, pirma, jog kol kas nei iš Prancūzijos pusės, nei iš Rusijos pusės nėra jokio susitarimo ar sandorio pirkti ar parduoti laivą "Mistral", yra tik politinio lygio kalbos", - sakė L.Balsys.
Anot prezidentės atstovo, D.Grybauskaitė "priėmė domėn tą informaciją, kurią ji gavo".
"Prezidentė yra patenkinta, kad su Lietuva konsultuojasi, ir yra patenkinta, kad strateginė sutartis, pasirašyta su Prancūzija, veikia iš tikrųjų, tai nėra formalumas", - sakė L.Balsys.
Antradienį prezidentė teigė, kad Lietuvai rūpi, kokia įranga būtų "Mistral" laive.
"Viskas priklausys nuo to, kiek tame laive bus įrangos, ar tai bus tik griaučiai, ar kažkas dar", - žurnalistams antradienį sakė D.Grybauskaitė.
Paaiškinimų iš Prancūzijos anksčiau taip pat paprašė kitos Baltijos šalys - Latvija ir Estija.
Lietuvos karo ekspertų nuomone, "Mistral" didelės grėsmės šalies saugumui nekelia, nes Rusijai nėra poreikio dislokuoti jį Baltijos jūroje, tačiau toks modernios NATO šalies ginkluotės pardavimas valstybei, Aljansą vertinančiai kaip grėsmę, gali tapti pavojingu precedentu.
Prancūzija yra pareiškusi, kad iš principo yra pasirengusi parduoti laivą Rusijai, neoficialiai teigiama, kad šio sandorio dokumentai jau yra ant Prancūzijos prezidento stalo.
Tačiau dėl laivo pirkimo galutinai nėra apsisprendusi pati Rusija, kur šis klausimas taip pat yra kontroversiškas - jei sandoris įvyks ir Maskva nusipirks karo laivą iš NATO šalies, tai būtų pirmasis toks atvejis nuo Antrojo pasaulinio karo, nes Rusija visuomet pabrėžė, kad jos karo pramonė pagamina visą reikalingą ginkluotę.
500-600 mln. eurų (1,7 - 2,1 mlrd. litų) kainuojantis "Mistral" klasės laivas gali plukdyti 16 sraigtasparnių, 40 sausumos puolamųjų mašinų, 900 karių ir kartu atlikti visas štabo ir vadovavimo funkcijas, t.y. šiame laive gali būti sutelkti visi karinei operacijai būtini pajėgumai.
Teigiama, kad tokio laivo reikalingumas Rusijos ginkluotėje išryškėjo po 2008 metais įvykusio trumpo Rusijos ir Gruzijos karo.