Organų transplantacijos: dar iki operacijų reikia įveikti kelis svarbius etapus

  • Teksto dydis:

Kovo 30 d. LSMUL Kauno klinikose užregistruotas efektyvus donoras, kuris išgelbės penkių žmonių gyvenimą: tose pačiose klinikose atliktos kepenų, inkstų bei ragenų  transplantacijos. 

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos nurodo, kad sudėtingas transplantacijos procesas sujungia ne tik įvairių sričių profesionalus, bet apima daugybę etapų, iš kurių, dar iki pačių operacijų, ryškiausi yra keli.

Apie transplantaciją pradedama kalbėti, kai reanimacijoje konstatuojama klinikinė smegenų mirtis (labai retais atvejais – sustojus širdžiai). Antradienį tokia mirtis konstatuota Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų reanimacijoje. Mirtis, kai smegenys miršta, bet kiti organai medicininės aparatūros ir vaistų dėka kurį laiką dar gali funkcionuoti, yra galimybė įgyvendinti transplantacijos procesą, todėl apie tai informuojamas Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM. 

Yra daugybė etapų, kai procesas gali dėl vienų ar kitų priežasčių nutrūkti, todėl kiekviena transplantacija yra tikras stebuklas.

Transplantacijų koordinatoriams mirusįjį užregistravus kaip potencialų donorą, atliekami įvairūs kraujo tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar (ir kurie) žmogaus organai bei audiniai būtų tinkami paimti transplantacijai. Atliekami tyrimai – vienas iš pirmųjų proceso etapų.

Kitas, bene svarbiausias, lygiagrečiai vykstantis etapas yra pokalbis su velionio artimaisiais, nuo kurių sprendimo ir priklauso, ar transplantacija apskritai įvyks. Šį kartą po pokalbio su ligonį prižiūrėjusiais medikais šeimos nariai priėmė kilnų ir tinkamo donoro laukiantiems žmonėms neįkainojamą sprendimą – jie sutiko organus padovanoti kitų žmonių išgelbėjimui. Sutikimą donorystei suteikia apie 70 procentų artimųjų.

Paaiškėjus, kad potencialus donoras yra efektyvus ir iš jo bus galima paimti tinkamus organus ir audinius, apie tai informuojami donoro organų laukiantys recipientai – tinkamiausi pagal įvairius rodiklius. Per keliolika minučių jie turi apsispręsti, ar galės atvykti transplantacijai į klinikas, o atvykus jiems atliekami įvairūs tyrimai dar kartą vertinant, ar donoro organas jiems tikrai tinka, ar šiuo metu patys neturi operacijai kliudančių infekcijų.

„Pradedant donoro organų gyvybingumo išsaugojimu, baigiant kelias valandas trunkančia organo persodinimo operacija, transplantacijos procesas yra labai sudėtingas. Į procesą įsitraukia daugybė specialistų, o, be visa ko, dar yra ir labai operatyvus. Šiame procese negali būti jokių klaidų, tame tarpe ir organizacinių, – apie didžiajai daugumai žmonių nematomą ir nežinomą procesą kalba Nacionaliniam transplantacijos biurui prie SAM vadovaujantis Artūras Bagotyrius. – Yra daugybė etapų, kai procesas gali dėl vienų ar kitų priežasčių nutrūkti, todėl kiekviena transplantacija yra tikras stebuklas. Žinoma, svarbiausias iš etapų yra artimųjų sutikimas – jų pasakytas „Taip“ nulemia, ar procesas apskritai gali būti organizuojamas.“

Šį kartą tinkamais organais ir audiniais pripažinti kepenys, inkstai bei ragenos. Jie transplantuoti tose pačiose LSMUL Kauno klinikose ir išgelbės net penkis žmones.

Pakankamai retai atliekamai kepenų transplantacijai trečiadienį iškviestas recipientas, kuris geresnio gyvenimo viltimi gyveno 2 metus. Inkstai transplantuoti dviems recipientams, iš kurių pirmasis sveiko organo laukė daugiau kaip 4,5 metų, antrasis – 2 mėnesius.

Paprastai tiek kepenų, tiek inkstų donoro sunkūs ligoniai vidutiniškai laukia apie keletą metų, tačiau laukimo laikas gali būti labai įvairus.

Pernai atlikta keturiolika kepenų persodinimo operacijų, o šiais metais tai jau šeštoji jų transplantacija. Tinkamo kepenų donoro dar laukia 90 žmonių.

Inkstai šiais metais transplantuoti jau 25 žmonėms (2020 m. – 82-iems). Inkstų donoras dar reikalingas 111 žmonių.

Taip pat 42 žmonės laukia tinkamos donoro širdies, penki – kasos ir inksto komplekso, septyni – plaučių, penki – širdies ir plaučių komplekso, 136 – ragenų audinio.

Mirties atveju artimiesiems priimti sprendimą visada lengviau, kai velionis buvo išreiškęs valią organų donorystės klausimu. Savo valią išreikšti galima pasirašant Sutikimą, kad organai, audiniai būtų paimti ir atiduoti transplantuoti, kai pačiam jų nebereikės. Tai padaryti galima internetu, gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse. Savo valią yra išreiškę daugiau kaip 35 tūkst. lietuvių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių