Policija antrus metus iš eilės Lietuvoje fiksuoja rekordiškai daug iškvietimų į pavojingiausius nusikaltimus, kai kyla grėsmė gyvybei. Bendras iškvietimų skaičius nesikeičia, bet nusikaltimai sunkėja.
Ilgą laiką Lietuvoje buvo stebima savižudybių skaičiaus mažėjimo tendencija. Beveik per dešimtmetį mirčių nuo savižudybių skaičius sumažėjo kone 40 proc. Tačiau šiais skaičiais vis dar gerokai lenkiame Europos šalių vidurkį. Kur ir kokios nemokamos psichologinės ar psichiatrinės pagalbos galima kreiptis, išgyvenant psichologinę krizę?
Patikslinus psichiatrijos paslaugų teikimo suaugusiesiems reikalavimus, jos taps labiau prieinamos esant sunkiau gydomoms būklėms, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).
Sparčiai kintančioje ir nežinomybės kupinoje kasdienybėje – stresas nėra vienintelis palydovas. Tyrimai rodo, kad vienišų žmonių skaičius taip pat auga – Lietuvoje net 13 proc. gyventojų bene kasdien jaučiasi vieniši, o didžioji jų dauguma – senoliai. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Virgilija Bečelytė pasakoja, kaip stipriai vienišumas gali paveikti bendrą sveikatą, o nemokamus draugystės pokalbius senjorams siūlančios „Sidabrinės linijos“ savanoriai dalijasi jautriomis istorijomis.
Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Psichiatrijos filialas jungiasi prie 13 kartą Lietuvoje organizuojamo Atviros psichiatrijos mėnesio, kuris simboliškai sujungia dvi svarbias psichikos sveikatai datas: rugsėjo 10-ąją – Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną ir spalio 10-ąją – Pasaulinę psichikos sveikatos dieną.
Jauna moteris kaip visiškai suprantamą istoriją pasakojo situaciją, kurioje jai labai užvirė emocijos, sukilo pyktis ir ji jo netramdė – išsitaškė žodžiais ir gestais. Toliau ji pasakojo, kad pykčio bangoms nurimus staiga susimąstė: o, geras, visi mane vadina santūria ir čia aš, tokia rami, taip karštai sureagavau. Nesupratau. Reikia pas psichologą. Nuvarau – kas čia buvo? Paaiškina. Pataria. Susimoku.
Per pastarąsias tris dienas šalyje žuvus penkiems žmonėms, policijos atstovas teigia, kad vienas atvejis gali būti susijęs su psichinės sveikatos sutrikimu, pareigūnas pasigenda tokių asmenų palydėjimo modelio.
Nauja paslauga šeimoms – lankymas namuose per nėštumą ir iki vaikui sueina dveji metai. Mamos bus mokomos ne tik kaip prižiūrėti kūdikį, bet joms bus teikiama emocinė parama, kad išvengtų depresijos po gimdymo. Jas lankys papildomai apmokyti akušeriai arba slaugytojai. Praktikai tokį žingsnį sveikina, nes privačius kursus, ir nepigiai, būna veda ir su sveikata nesusiję specialistai. Tačiau valdininkai sako, nemanyti, kad nauja paslauga prilygs auklės išsikvietimui į namus.
Greitu metu Lietuvos savivaldybėse atsiras daugiau psichologinės ir emocinės pagalbos priemonių, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Pasak sveikatos apsaugos ministro patarėjo Edgaro Diržiaus, pokyčiai vykdomi kompleksiškai, plečiant psichologinės sveikatos specialistų paslaugų tinklą visoje Lietuvoje.