Kalėdos, Naujųjų sutikimas daugeliui asocijuojasi su gausiai vaišėmis nuklotais stalais. Apsunkęs skrandis ir išsipūtęs pilvas neretai sugadina vakarą. Kaip nesusigadinti švenčių ir nepaversti jų nesibaigiančiu valgymu?
Virškinimo, kepenų funkcijų sutrikimai, ūminiai ir lėtiniai kasos uždegimai – dažniausios priežastys, dėl kurių į gydytojus, ligoninių priėmimo skyrius kreipiasi nuo šventinio stalo pakilę pacientai. Kaip tinkamai mėgautis šventinėmis vaišėmis, nepersivalgyti, pataria gydytoja gastroenterologė.
Kamuojantis skrandžio sunkumo jausmas, atsiradęs skausmas, spazmai, pilvo pūtimas ir padidėjęs rūgštingumas – sutrikusio virškinimo simptomai. „Camelia“ vaistininkė Evelina Zykienė sako, kad juos pajaučia daugelis po skanių šventinių valgių dėl dažnai daromų klaidų.
Artėjant Kalėdoms ir metų pabaigai, daugelis patiria stresą dėl nuolatinio skubėjimo, dovanų draugams ir artimiesiems rinkimo, jaučia didelį emocinį krūvį ir įtampą dėl būtinybės užbaigti suplanuotus darbus, persivalgo ar pamiršta pavalgyti, per mažai laiko skiria miegui bei poilsiui. „Camelia“ vaistininkas Arnas Janušauskas sako, kad šios didžiausios šventiniu laikotarpiu daromos klaidos gali sukelti rimtas sveikatos problemas.
Silkė su grybais, kisieliai ir žąsis su kalnu baltos mišrainės – taip ar labai panašiai, ko gero, atrodys kiekvieno lietuvio šventinis stalas, pranešama laidoje „Labas vakaras, Lietuva“.
Jau antrus metus Velykas pasitiksime kiek neįprastai – tik artimiausiame šeimos rate. „Eurovaistinės“ vaistininkai įžvelgia ir gerąją to pusę – taip rečiau persivalgome, daugiau būname gamtoje, skiriame laiko pasivaikščiojimams ar kitai aktyviai veiklai.
Ilgas sėdėjimas prie švenčių stalo ir nuolatinis užkandžiavimas didina riziką persivalgyti. Ką daryti, jei to nepavyko išvengti arba netgi apsinuodijote? „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė ir Naujamiesčio „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Izabelė Juškienė dalijasi penkiais patarimais, kurie pajutus negalavimus padės greičiau pasijusti gerai.
Nerimo kupinas karantino laikotarpis parodė, kad dažniausiai žmonės, norėdami pažaboti stresą, rinkosi ne sportą, knygas ar kitus prasiblaškymo būdus, bet maistą. Remdamiesi atliktomis studijomis mokslininkai pastebėjo, kad karantino metu žmonės žymiai dažniau persivalgydavo ir rinkdavosi nesveiką maistą.
Per šventes medikai į pagalbą skubėjo virškinimo sistemos sutrikimų kamuojamiems arba alkoholio padauginusiems asmenims. Nors dėl griežto karantino šiemet įvairių šventėms būdingų traumų būta kiek mažiau, medikai atsipūsti neturėjo kada – teko vykti pas koronaviruso ar į jį panašių ligų simptomus jaučiančius gyventojus.